II dzień Baja Europe 2019 – plan wykonany

2019-10-20

II dzień Baja Europe 2019 – plan wykonany 

Choć samochód rajdowy w starciu ze zwinnym UTV-em teoretycznie nie ma większych szans na krętej trasie prowadzącej przez las, to jednak Paweł Molgo i Janusz Jandrowicz zaprezentowali mistrzowskie umiejętności, wygrywając podczas drugiego dnia Baja Europe jeden z oesów i zajmując drugą lokatę na drugim z odcinków, gdzie szybsi od nich okazali się jedynie zwycięzcy klasyfikacji generalnej – Tomasz Białkowski i Dariusz Baśkiewicz startujący Can-Amem. W klasie samochodów załoga NAC Rally Team nie miała sobie jednak równych, a tym samym przypieczętowała swój sukces w cyklu rocznym RMPST, sięgając po tytuł wicemistrzów Polski.

W niedzielę zawodnicy wyjechali na odcinki z półtoragodzinnym opóźnieniem spowodowanym przez... grzybiarzy, którzy korzystając z pięknej pogody zaroili się w lasach wokół Żagania, co mogło skończyć się nieszczęśliwym wypadkiem. Bezchmurne niebo i gorące słońce sprzyjało szybkiej jeździe, jednak – w odróżnieniu od soboty – trasa tym razem nie pozwalała rozwijać nadmiernych prędkości. 

– Już dawno nie ścigałem się na tak wyboistym oesie! – opowiada Paweł Molgo. – Miejscami miałem wrażenie, że biorę udział w zawodach trialowych. Trasa była wąska, dziurawa i bardzo kręta, co faktycznie premiowało załogi w szybkich UTV-ach. Ale podjęliśmy rękawicę i choć na pierwszym z niedzielnych oesów musieliśmy uznać wyższość rywali, to jednak podczas drugiego przejazdu daliśmy z siebie wszystko i odnieśliśmy honorowe zwycięstwo. Uważam jednak, że wspólna klasyfikacja samochodów i UTV-ów, które są pojazdami zupełnie do siebie nieporównywalnymi, nie ma większego sensu i cieszę się, że w przyszłym sezonie organizatorzy RMPST mają z niej zrezygnować. 

W klasyfikacji generalnej rajdu Paweł Molgo i Janusz Jandrowicz uplasowali się na 2. miejscu ze stratą 1 min. 49 sek. do duetu Białkowski – Baśkiewicz. W klasie samochodów odnieśli jednak zdecydowane zwycięstwo, pokonując Mariusza Wiatra i Łukasza Łaskawca o blisko 8 minut. W cyklu rocznym RMPST załoga NAC Rally Team uplasowała się na 2. miejscu za Miroslavem Zapletalem i Markiem Sykorą, którzy obronili tytuł mistrzowski.

– Tytuł zdecydowanie należał się Mirkowi! My celowaliśmy w drugą lokatę i plan został wykonany! – cieszy się Paweł Molgo. – Dziękujemy wszystkim za kibicowanie, a serwisowi Moon Sport (zwłaszcza Maćkowi i Norbertowi) za życzliwość i zaangażowanie. Czas na odpoczynek i podsumowanie sezonu. Wkrótce ujawnimy nasze plany na przyszłość.