Skip to content
Janusz Jandrowicz

Janusz Jandrowicz

Choć nie jest kierowcą zawodowym, na swym koncie ma już ponad półtora miliona kilometrów. Pokonanych głównie w Europie, ale również Australii i Afryce. Choć lubi prowadzić samochód, dużą przyjemność znajduje również w nawigowaniu, w czym jest prawdziwym mistrzem. Oto Janusz Jandrowicz ? pilot NAC Rally Team, zdobywca tytułów mistrza Polski RMPST 2007 i 2014.  

Samochody zawsze przyciągały go jak magnes, dlatego już dzień po ukończeniu 17. roku życia był  szczęśliwym posiadaczem prawa jazdy. Od tej chwili jego osobisty licznik kilometrów zaczął kręcić się w zawrotnym tempie. W czasach młodości zjeździł całą Europę w poszukiwaniu najlepszych stoków do uprawiania ukochanego narciarstwa. Na jednym z wakacyjnych wypadów do Norwegii wraz z kolegami ze studiów potrafił nowiutkim autem z wypożyczalni przejechać w trzy dni aż pięć  tysięcy kilometrów, wprawiając właściciela firmy w bezgraniczne zdumienie. Mimo iż na co dzień wiele czasu spędza ?za kółkiem? z powodu częstych podróży służbowych, również na wczasy najchętniej wyjeżdża własnym autem z przyczepą ? po dotarciu na kemping ?domek na kółkach? służy mu jako baza wypadowa, a samochodem zwiedza wraz z rodziną i przyjaciółmi urokliwe zakątki świata. Najmilej wspomina jednak off-roadową wyprawę do Australii wraz Adamem Spurtaczem (mechanikiem NAC Rally Team), w czasie której wspólnie pokonali dziesięć tysięcy kilometrów po ?czerwonych? bezdrożach, podziwiając widoki i jednocześnie starając się uniknąć bliskiego spotkania z kangurami (które zwłaszcza nocą lgną jak ćmy do świateł samochodu). Autem do pracy, na wczasy i od święta ? czy to nie grozi chorobą lokomocyjną?

Nigdy w życiu! Motoryzacja bowiem jest również pasją Janusza Jandrowicza, do której w 2005 roku benzyny dolał jego bliski kolega od czasów licealnych ? Piotr Domownik. Zaczęło się od rekreacyjnych wypadów ?przeprawowych? (?20 kilometrów w 3 godziny? To jednak nie dla mnie? – kręci głową Janusz Jandrowicz), by z czasem przekształcić się we wspólne starty w terenowych rajdach cross-country. Choć początki były trudne (w premierowym występie w Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych już na pierwszym zakręcie ich auto wylądowało na dachu), obaj zawodnicy szybko podnosili swe umiejętności, by już w 2007 roku wywalczyć tytuł mistrzów Polski. Odkąd istnieje NAC Rally Team, Janusz Jandrowicz na zmianę pilotuje Piotra Domownika i Pawła Molgo ? w parze z pierwszym jeździ ciężarowym Unimogiem, a z drugim walczy w grupie aut prototypowych T1 (Nissanem Navara i Toyotą Hilux Overdrive) oraz seryjnych T2 (Toyotą Land Cruiser). 26 października 2014 po raz drugi sięgnął po tytuł mistrza Polski i Czech RMPST, tym razem jako pilot Pawła Molgo.

Czy chciałby kiedyś zamienić się rolami i zająć miejsce kolegów za kierownicą? – Niekoniecznie, w końcu nie każdy musi być kierowcą ? odpowiada. ? Los zadecydował, że zostałem pilotem i nigdy tego nie żałowałem. Wystarczająco dużo czasu spędzam za kółkiem w życiu codziennym. 

O tym jak cenny jest dobry pilot rajdowy, wie każdy profesjonalny kierowca. Na zawodach nawigator nierzadko staje się jego oczami, wskazując drogę, podpowiadając styl jazdy, dyrygując tempo. Ich relacja opiera się na absolutnym zaufaniu. Na pilocie ciąży duża odpowiedzialność, zwłaszcza gdy nie widać drogi, kryjącej się za zakrętem lub pagórkiem. Zdarza się, że pilot ? niczym snajper ? myli się tylko jeden raz… W cenie jest również wszechstronność: czasem musi zamienić się w psychologa, który zagrzewa do walki lub podnosi na duchu; bywa, że musi stać się mechanikiem potrafiącym wymienić półoś na środku pustyni. Janusz Jandrowicz poważnie traktuje swoje obowiązki, nierzadko spędzając długie nocne godziny na przygotowaniu notatek nawigacyjnych (na jego barkach spoczywa również ?robota papierkowa? – zgłoszenia, licencje, opłaty). Długoletnia praktyka uczyniła już z niego fachowca, a doświadczenie zdobyte za kierownicą pomaga mu we współpracy z oboma partnerami.  

NAC Rally Team to nie tylko poważny zespół rajdowy, ale zarazem grupa przyjaciół, którzy lubią razem spędzać czas. Janusz Jandrowicz i Paweł Molgo poza startami w rajdach terenowych wspólnie biorą również udział w zawodach oldtimerów. Razem wystąpili między innymi w Historycznym Rajdzie Polski i (dwukrotnie) słynnym Monte Carlo (w roku 2015 planują kolejny start), gdzie mniejsze znaczenie odgrywa wynik sportowy, a większe ? wspólnie przeżyta przygoda. Obecnie niemal wszyscy członkowie teamu zarażeni wspólną pasją są prywatnie właścicielami aut, które dawno już osiągnęły pełnoletność.

Wystartować w Dakarze ? to jedno z marzeń Janusza Jandrowicza. Już niebawem będzie miał okazję pokonać w Unimogu trasę klasycznego, afrykańskiego Dakaru, bowiem zespół NAC Rally Team szykuje się do startu w Africa Race 2015. A gdyby chciał odetchnąć od rajdowych emocji, najchętniej wybrałby się w podróż z przyczepą kempingową do USA. Tak czy owak ? jego osobisty licznik kilometrów zawsze się będzie kręcić.

Najważniejsze sukcesy:

Mistrzostwo Polski RMPST 2007 w klasyfikacji generalnej

Mistrzostwo Polski RMPST 2007 w klasie O1

II vice-mistrzostwo Polski RMPST 2008 w klasyfikacji generalnej

II vice-mistrzostwo Polski RMPST 2008 w klasie O1

III miejsce w Pucharze Polski Cross Country 2011 w klasie T1

Mistrzostwo Polski RMPST 2014 w grupie T1

Mistrzostwo Polski i Czech RMPST 2014 w klasyfikacji generalnej

I miejsce w grupie T2 w Africa Eco Race 2015

Mistrzostwo Polski i Czech RMPST 2015 w klasie T1

Mistrzostwo Polski i Czech RMPST 2015 w klasyfikacji generalnej