Z Barbórki do Monte Carlo za kierownicą rajdowego Fiata 125p
W motosporcie od zawsze trwa wyścig zbrojeń, który z reguły wygrywają właściciele rozwiązań najnowocześniejszych, najpotężniejszych, doskonalszych niż broń rywala. Czy w takim razie rajdówka o 36-letniej historii ma jakikolwiek sens? Niezaprzeczalnie ma, podobnie jak rywalizacja sportowa mastersów. Niezależnie bowiem od wieku zawodników (czy samochodów) emocje, wysiłek i radość z osiągnięcia mety pozostają zawsze takie same.
Paweł Molgo, który na co dzień wyczynowo ściga się w rajdach terenowych za kierownicą nowoczesnego Mitsubishi Pajero, z równie wielką przyjemnością zasiada również w kabinie swojego Fiata 125p wyprodukowanego… w zamierzchłym roku 1976. Dzieło polskich inżynierów z Żerania trudno nawet porównywać do produktu współczesnej, japońskiej technologii, ale ? jak twierdzi ich właściciel ? frajda z jazdy oboma autami jest identyczna! Po październikowym rajdzie OiLibya Rally of Morocco, który zakończył tegoroczny sezon off-roadowy, Paweł Molgo nie myśli o wakacjach. Już w najbliższy weekend wystąpi swoim Fiatem w jubileuszowym, 50 rajdzie Barbórki, a na początku stycznia stanie na starcie prestiżowego Historycznego Rajdu Monte Carlo.
– Rajd Barbórki to impreza krótka, ale urokliwa – mówi Paweł Molgo. – Trwa tylko jeden dzień, podczas którego pokonamy trzy odcinki specjalne (w okolicach Wyścigów Konnych, na Bemowie i koło Cytadeli) o łącznej długości 13 kilometrów. A na koniec przejedziemy pokazowo słynny oes po bruku Karowej ? tuż przed Kryterium Asów. Z pewnością nie zabraknie gwiazd (na czele z Felixem Baumgartnerem) i kibiców ? Barbórkę obserwuje zwykle pół Warszawy. Nasze Fiaty na pewno będą cieszyć się dużym powodzeniem, takim jakim cieszą się na co dzień, gdy (okazjonalnie) jeździmy nimi po ulicach!
Auta podobne do Fiata 125p Pawła Molgo można w Polsce policzyć na palcach jednej ręki. Wszystkie są dziełem Tomasza Jaskłowskiego, który na bazie seryjnych Polskich Fiatów zbudował dokładne kopie rajdówek reprezentujących polskie barwy wiele lat temu w Rajdzie Monte Carlo. Swą pasją zaraził innych ?pozytywnych wariatów? (jak sami mówią o sobie), którzy po latach pragną powrócić Fiatami do Monako. Obok Pawła Molgo i Tomasza Jaskłowskiego są to Adam Polak (były Mistrz Polski w rallycrossie, uczestnik Silk Way Rally), Robert Burchard (z pilotem Grzegorzem Gacem) i Romuald Hałas (prezes Automobilklubu Polski).
Oryginalne rajdowe Fiaty skonstruowane przez Ośrodek Badań Rozwojowych FSO nie przetrwały polskich przemian ustrojowych i wieść o nich niestety zaginęła. Rajdówki zbudowane na ich wzór przez Tomasza Jaskłowskiego są jednak lepsze od oryginałów ? tak przynajmniej twierdzi Maciej Stawowiak, który w latach 70 startował w Monte Carlo.
– Mój Fiat choć pochodzi z roku 1976 tak naprawdę zmontowany został w ubiegłym roku ? mówi Paweł Molgo. – I nie chodzi tu tylko o wygląd zewnętrzny, którego charakterystyczną cechą są cztery potężne reflektory CIBIE.
Pod maską zamontowany jest silnik 1600 (z Fiata 132), posiadający dwa wałki rozrządu i dwa gaźniki Webera. Auto ma zmodyfikowaną skrzynię biegów i zmienione przełożenie w tylnym moście, który oczywiście został zeszperowany. Dzięki temu rajdówka szybko się rozpędza, ale jej prędkość maksymalna wynosi 140 km/h (przy standardowych przełożeniach osiągałby 170 km/h). W zawieszeniu zastosowane zostały amortyzatory Bilstein, ponadto utwardzone zostały tylne resory. Karoserię zgodnie ze sztuką obspawano, kabinę wyposażono w klatkę bezpieczeństwa, sportowe fotele, system gaśniczy i urządzenia pomiarowe ?z epoki?.
– Uwielbiam mojego Fiata! – nie ukrywa zachwytu Paweł Molgo. – Jazda nim, zwłaszcza dzięki napędowi na tylne koła, sprawia mi ogromną przyjemność. To takie nostalgiczne rajdowanie, ale pełne frajdy. Już nie mogę doczekać się Rajdu Monte Carlo, który będzie bardzo wymagający nie tylko dla mnie i samochodu, ale i dla pilota. Niedawno oglądałem z moim partnerem, Januszem Jandrowiczem, roadbook prowadzący plątaniną alpejskich dróżek. Sztuką będzie się na nich nie zgubić! Ale póki co szykujemy się na 50 Rajd Barbórki!